TYRA HOUSE
Projekt
2016-2017
Místo
Třinec
Stát
ČR
Objekt se nachází v malebném údolí řeky Tyry, v srdci moravskoslezských Beskyd. Na pozemku, kde v minulosti stávala osamělá hájenka, vybudoval předchozí majitel roubenou stavbu a zřídil k ní jezírko. Na základě prostorového konceptu zahrady vytvořeného krajinářskými architekty Davidem Ruszem a Adamem Šimonovičem ze Zeleného prostoru bylo naším úkolem navrhnout přístavbu – rozšíření stávající roubené stavby o nové prostory pro odpočinek a rekreaci, a to v duchu současných potřeb a trendů tak, aby spolu s roubenkou a zahradou tvořily spojený a vizuálně působivý celek.
Architektonické ztvárnění vychází z dynamického konceptu řešení prostoru. Diagonály tvořící trojúhelníky a trapézy formují jak hlavní hmotu, která se obtáčí kolem starého domu, tak i jednotlivé části exteriéru a prvky interiéru. Svým vzhledem navazují na tvarosloví původního objektu. Klíčovou výzvou projektu bylo vyhovět požadavkům investora, a přitom minimalizovat zásah do přirozeného rázu krajiny. Většina objemu stavby je proto zasazena pod úroveň terénu. Nadzemní část dotváří zemní val s pochozí intenzivní zelenou střechou se vzrostlými stromy, jež se esteticky snoubí s okolím.
Novostavba doplňuje stávající obytný dům o chybějící funkce jako jsou: prostory pro party akce, wellness, ubytování pro hosty, vinný sklep a garáž. Centrální místnost plní funkci přirozeného spojení mezi přední a zadní částí zahrady. V rámci zadání jsme vytvořili oddělený apartmán, situovaný v severní, klidnější části stavby, jehož umístění je v exteriéru charakterizované dřevěným jehlanem vystupujícím z terénu. Stávající roubenka, nová garáž a přístavba jsou v podzemí propojeny spojovací chodbou. V podzemních prostorách přístavby se pak nachází technické zázemí, klub, vinotéka a solná jeskyně.
Konstrukčně je přístavba řešena převážně jako monolitická železobetonová konstrukce kombinovaná s vápenopískovými vyzdívkami. Kvůli vysoké hladině podzemní vody je suterén řešen jako kombinace vodě odolného betonu s celoplošně přilnutými FPO izolačními pásy SikaProof. Střechy přecházející do volného terénu jsou řešeny izolačními skladbami pro intenzivní zelené střechy. Pro zajištění původního objektu roubenky byly výkopy zajištěny záporovým pažením.
V objektu jsou použity zejména přírodní materiály jako kámen a dubové dřevo v kombinaci s pohledovými betonovými stěrkami, sklem a zrcadly. Veškerý kámen použitý ve vnitřním prostoru je švýcarský valský křemenec, jehož povrchová úprava se v jednotlivých místnostech liší podle toho, pro jakou funkci je daná místnost využita ale i jaké emoce má daná místnost evokovat. V bazénu a finské sauně byl zvolen broušený, hladký, kolmo řezaný kámen, který byl tlakově penetrován. V oblasti okolo krbu je použit leštěný mramorovaný velkoformátový obklad, zatímco podzemní části dominuje hrubě štípaný povrch.
Páté stěny čili stropy místností jsou pojednány ve švýcarské pohledové stěrce KB Farben.
V části wellness a kolem bazénu je použit dubový obklad s unikátní konstrukční úpravou, která zabraňuje nežádoucímu kroucení ve vlhkém prostředí. Masiv dubového dřeva je pak použit i v dalších částech interiéru, tedy i na podlahách a nábytku.
Pro vyvolání jak tajemnosti, tak i hloubky prostoru, byla v konkrétních místech umístěna benátská zrcadla. Jejich užití v mozaikách však jinde přináší v kombinaci se světly prostorovou hravost a dynamiku.
Pro harmonii geometrického uspořádání interiéru a vnitřního zklidnění jsou prostory wellness doplněny živými zelenými stěnami. V podzemních částech jsou povrchy naopak doplněny sytými mechovými plochami.
V pobytových místnostech jsou hojně využity napínané podhledy. Ty tvoří jeho hlavní osvětlení a dotvářejí vyváženou kompozici světlých a tmavých ploch. Ve spojení s výhledy do zahrady je pak vnitřní prostor nejen vizuálně bohatý, ale také lehký a vzdušný. Dále byly použity různé kombinace mikro bodových světel, liniových svítidel i ambientních pásů pro dynamické osvětlení prostorů od Viabizzuno. Dle potřeb užívání je pak možné v jednotlivých prostorech měnit scény osvětlení s různými intenzitami, teplotami i barevnostmi prvků osvětlení.
Unikátními prvky interiéru jsou povrchy z křišťálových zrn od firmy Swarovski. Ty byly požity nejen jako plošné obklady s různými motivy, ale také jako světelné panely. Od stejného dodavatele pak vzešla dominanta hlavního schodiště, zavěšený lustr ve tvaru zamrzlého vodopádu „Frozen“ designu Kateřiny Handlové. Ten celý prostor mezi schodišťovými rameny nejen osvětluje, ale i propojuje od podlahy podzemí až po zrcadlový podhled nadzemního podlaží.
Apartmán spolu s mobiliářem objektu byl navržen Pavlem Pravdou a byl dodáván firmou Innex.
Podzemní prostory od garáže přes chodby až po společenské prostory jsou speciálně uzpůsobeny projekcím a expozicím uměleckých děl Jakuba Nepraše.
Technologicky je nová část domu ovládána nadřazeným systémem Yatun, který nejen spravuje energetické toky, ale také umožňuje individuální nastavení osvětlení, skrytých reproduktorů a prvků zabezpečení.
Objekt je vytápěn systémem s geotermálními vrty generujícími teplo i chlad s jednotkou tepelného čerpadla od firmy Mach a v kombinaci s větráním s rekuperací odpadního tepla minimalizuje potřebu neobnovitelné primární energie. Všechna vyústění jsou pak skrytá v detailech interiéru.
Vzhledem k prolínání interiéru s exteriérem byly zahradní úpravy a vnitřní vegetace nedílnou součástí návrhu.
Autorem fotografií je Lukáš Legierski
Studie
Dokumentace k územnímu a stavebnímu řízení
Dokumentace pro provedení stavby
Dokumentace interiérů
Autorský dozor
Stavba dokončena 2022
Projekt v BIM
Inženýrská činnost